5 różnic, które sprawiają, że lingwistyka jest lepsza od filologii

lingwistyka

Wiele młodych osób, które chcą związać swoją przyszłość z językami obcymi zastanawia się, który kierunek studiów będzie dla nich lepszy. Lingwistyka czy filologia? W tym artykule przedstawiam 5 podstawowych różnic, które sprawiają, że lingwistyka może okazać się lepszym wyborem.

Lingwistyka stawia język na pierwszym miejscu

Jedna z podstawowych różnic między tymi dwoma kierunkami polega na tym, że na filologii język jest tylko jednym z wielu elementów. Są to również historia, kultura, literatura itd. Lingwistyka natomiast skupia się na języku. Niektóre osoby stwierdzą na pewno, że jeżeli chcemy opanować język obcy na bardzo wysokim poziomie, to powinniśmy również znać kulturę danego kraju lub obszaru językowego. Jest to prawda, ale moim zdaniem ilość wiedzy kulturowej przekazywana na filologii jest zbyt duża. Po ukończeniu studiów okazuje się zazwyczaj, że tak naprawdę nie jest do niczego potrzebna.

Podstawowym narzędziem, z którego korzystają absolwenci obu kierunków w późniejszej pracy jest JĘZYK. Między innymi dlatego uważam, że lingwistyka jest lepsza. Skupia się na doskonaleniu tych umiejętności, z których faktycznie będziemy później korzystać w pracy nauczyciela lub tłumacza.

Lingwistyka oferuje dwa języki na równym poziomie

Zajęcia na filologii zazwyczaj są skonstruowane w ten sposób, że jeden język dominuje, a drugi (o ile w ogóle istnieje) jest jedynie dodatkiem. Z tego powodu absolwenci filologii po ukończeniu studiów mogą pochwalić się bardzo dobrą znajomością tylko jednego języka (choć i z tym bywa różnie).

Na lingwistyce nauczysz się dwóch języków. Jeden język trzeba będzie wybrać jako ten pierwszy, ale nie oznacza to, że jest ważniejszy. Przynajmniej w teorii oba powinieneś poznać na tym samym poziomie. Czas poświęcony na naukę każdego z nich jest równy.

Lingwistyka zapewnia wyższy poziom

Na filologię można się dostać nie znając języka obcego. Przykładowo, jeśli chcesz iść na romanistykę, nie musisz znać ani jednego słowa po francusku i możesz nauczyć się tego języka od podstaw. Nie jest jednak tak, że wszyscy nowi studenci muszą zaczynać od zera. Bardzo często dzieli się studentów na początkujących oraz tych, którzy znają już język na przyzwoitym poziomie.

Aby rozpocząć studia lingwistyczne, musisz znać już określone języki obce na wysokim poziomie (tak przynajmniej było w moim przypadku). Na ten kierunek dostają się osoby, które mogą pochwalić się wynikami matury na poziomie 100% lub niewiele niższym. I musi to być matura na poziomie rozszerzonym. To sprawia, że od samego początku poziom nauczania jest znacznie wyższy. A jeśli startujemy z wyższego poziomu, to na końcu studiów ten poziom również będzie wyższy.

Więcej osób wolałoby studiować lingwistykę

Bardzo często jesteśmy w stanie ocenić wartość jakiegoś produktu na podstawie tego, ile osób chce go kupić. Podobnie jest z kierunkami studiów. Z moich rozmów ze studentami lingwistyki i filologii wynika jednoznacznie, że większość tych osób wolałaby studiować lingwistykę. Ci, którzy trafili na filologię często nie są tam z własnego wyboru, a dlatego, że nie dostali się na lingwistykę.

Pamiętam moment, kiedy składałem dokumenty na moją uczelnię po przyjęciu na studia lingwistyczne. Obok drzwi wejściowych wisiała lista wszystkich kandydatów – osób przyjętych oraz kandydatów rezerwowych. Okazało się, że liczba osób, które chciały dostać się na ten kierunek była na oko od pięciu do dziesięciu razy większa, niż liczba miejsc. To o czymś świadczy. Różnice punktowe decydujące o tym, czy ktoś się dostał były naprawdę niewielkie.

Ta tendencja jest widoczna od wielu lat. Lingwistyka jest postrzegana jako kierunek bardziej elitarny. A filologii jest mnóstwo, prawie na każdej uczelni.

Lepsze przygotowanie do pracy

Zakładając, że absolwenci obu tych kierunków będą wykonywać pracę związaną z językami, mają tak naprawdę dwie możliwości. Mogą pracować jako nauczyciele albo tłumacze.

Moim zdaniem lingwistyka dużo lepiej przygotowuje do obu tych zawodów. Obserwuję to na co dzień. Z reguły absolwenci lingwistyki są lepszymi tłumaczami i lepszymi nauczycielami. Ci, którzy skończyli filologię i wykonują któryś z tych zawodów przeważnie zarabiają mniej i mają mniej atrakcyjną pracę. Jest to naturalna konsekwencja tego, że oferują niższą jakość, bo gorzej znają języki obce.

Przydatne linki

Jeśli chciałbyś poczytać więcej o tym, jak wygląda studiowanie lingwistyki, zajrzyj koniecznie do tego artykułu – LINK. Dzielę się tam swoimi przemyśleniami na temat tego kierunku.

Obejrzyj również film na moim kanale na YouTube, w którym omawiam ten temat – LINK.

michał nowicki

Michał NOWICKI
trener językowy, tłumacz